ESILIIGA MEESKOND MÄNGIB ENDA JAOKS JA HEA TUJUGA!

mai 4, 2016

Klubihooajad hakkavad kõikjal pallimänguliigades vaikselt otsi kokku tõmbama ning otsustasime natuke pikemalt juttu teha HC Tallinna esiliigaklubi peatreeneri ja rahvusvahelise litsentsiga käsipallikohtuniku Martin Lillepeaga.

Sel hooajal mängis esiliigas kümme meeskonda, võitjaks tuli Põlva/Tunman, kes alistas finaalkohtumises Tartu Ülikool/Glassdrive`i tulemusega 28:25. HC Tallinna käsipalliklubi maandus viiendal kohal. Klubi peatreeneri Martin Lillepea hinnangul on võrreldes hooajaga 2012/2013, mil HC Tallinn esiliigat mängima hakkas, liiga tase märgatavalt tõusnud. „Üldiselt on täna seis selline, et esliiga esimesed viis-kuus võistkonda ja meistriliiga 5.-7. koha meeskonnad on võrdsel tasemel. Kaaluda tuleks varianti, kuidas antud võistkonnad kokku viia, et tulemuseks oleks veel põnevamad ja intrigeerivamad mängud,” lausus Lillepea. Sama meelt on ka meeskonna üks põhitegijaid Martin Pihlamägi: „Esiliiga tugevat taset näitab kasvõi see, et selle aasta karikavõistlustel mängis poolfinaalis kaks esiliiga meeskonda. Finaali jõudis neist üks.”

Tänavune hooaeg algas halbade nootidega

Hooaeg esiliigas algas HC Tallinna jaoks tagasilöökidega. Nimelt ei saanud töökohustuste tõttu pea pool hooaega mängudest osa võtta kaitse tugitala Kristjan Lind. Kristjan Järv läks enda oskusi näitama meistriliiga meeskonna Aruküla SK ridadesse. „Lisaks jäi hooajaeelne ettevalmistus kehvaks ning meestes oli tunda teatud rahuolu eelmisel hooaja saavutatu üle,” selgitas kehva hooaja alguse tagamaid peatreener Lillepea. Hooaja teises pooles tehti korralik vigade parandus ja alates jaanuarikuust kaotati vaid üks mäng! Finaaliuks jäi küll suletuks, aga 18 peetud liigamängus oldi 441 sisse lastud väravaga parim kaitsemeeskond. Viimast hooaega klubi peatreeneri kohuseid täitnud Lillepea kiitis mehi: „Suurt rõõmu tegi see, et hooaja teisel poolel näitas meeskond väga ladusat mängu.”

Mängitakse enda jaoks ja hea tujuga!

Senimaani on HC Tallinna meeskond treeninud tavaliselt kaks korda nädalas. „Kahe treeninguga nädalas kahjuks väga suurt arenguhüpet ei tee ja pigem olemegi keskendunud meeste teatud taseme hoidmisega. Kogu liigas osalemine on suures ulatuses kinni makstud mängijate endi poolt ning seetõttu oleme valinud suuna, et teeme sporti iseenda jaoks ja teeme seda hea tujuga,” kirjeldas meeskonna filosoofiat peatreener. Tema sõnul ei ole koormusi trennides väga suureks aetud, vaid rõhk on asetatud pigem võistkonna hea sisekliima ja distsipliini arendamisele.

Küsisime rahvusvahelist kohtuniku litsentsi omavalt Martin Lillepealt ka kaks üldist käsipalli puudutavat küsimust:

Kuhu on Eesti käsipall liikumas?

„Koondised on tavaliselt taseme näitajateks. Pean raske südamega tõdema, et nii meesterahvuskoondise nn. „mutta langemine” ja viimased noortekoondiste „pakid” annavad selgepildi sellest, et teised riigid, s.h. ka meie naaberriigid, on liikumas kiirete sammudega eest ära. Midagi tuleb kiiresti ette võtta ja loodetavasti saab HC Tallinn siin oma osa anda.

Samas vaadates neid kujusid, mis meil hetkel olemas on, siis pole seis veel lootusetu.
Dener Jaanimaa ja Mait Patrail mängivad Saksamaal 1. Bundesligas, mida spetsialistid hindavad maailma tugevaimaks. Lisaks veel trobikond mehi erinevates välisliigades ning viimasel ajal on mitmed välismaised profivõistkonnad tundnud huvi paljude noormängijate suhtes. Seis pole lootusetu aga samas pole ka hea.”

Oled rahvusvahelise kategooria kohtunik ja näinud erinevat käsipalli. Kuidas võrdled Eesti amatöörliigade taset suurte käsipalliriikide omadega?

„Euroopas kohtunikuna mängudel käies saame tihti erinevate riikide esindajatega suhelda paljudel käsipalli puudutavatel teemadel. Üllatuseks on väga paljude riikide klubide mängijad amatöörid ja profimängijaid EHF poolt korraldatavatel nõrgema kategooria võistlustel (EHF Cup, Challenge Cup jne.) ei ole nii palju, kui esialgu arvata võiks.

Võistkonnad on paremini ettevalmistatud nii individuaalselt kui ka füüsiliselt, mängutempo on palju kiirem, kaitsetegevus on agressiivsem, jõulisem ja süsteemne. Võistkondadel on olemas selge mängujoonis, mängitakse nn. modernset käsipalli – luuakse hästi palju 1:1 olukordasid, tagamehed viiakse suure hoo pealt kas viskele või 1:1 olukordadesse.

Ääremängijad viiakse viskele, mitte nad ei pea endale viskekohti otsima ja neid kasutatakse palju rohkem kui meie oleme harjunud nägema. Väravavahid on treenitud janeid on õpetatud „targaks”, mis tähendab, et mängu jooksul analüüsitakse vastaseid ja ollakse füüsiliselt valmis igale pallile järgi viskuma.

Kogu selle kogemuse valguses on minu jaoks selge, et peame Eestis oma treeningsüsteemi oluliselt muutma ja hakkama rohkem arendama mängijate individuaalseid oskusi. Väravavahtide eritrennid tuleb sisse viia juba noortegruppides (väravavahi osakaal meeskonna edus on ca. 50%!). Kaitsetöö tuleb suurema tähelepanu alla panna – ma näen selles valdkonnas hetkel kõige suuremat parandamise ruumi võrreldes Euroopa mängudes nähtuga!”

hctallinn.ee

https://hctallinn.ee/wp-content/uploads/2020/06/hc-tallinn-text-logo-text-with-crest.png

MEIE KLUBI

Käsipalliklubi HC Tallinn on alates 2012. aastast pakkunud Tallinnas ja lähiümbruses lastele ning täiskasvanutele võimalust tegeleda käsipalliga.

INSTAGRAM

[bt_bb_instagram gap=”no_gap” number=”9″ columns=”3″ hashtag=”” client_id=”8f34d96ce4614e9fb349028703ea2aaa” access_token=”3294319514.8f34d96.b089a3d99be8493eb1e0e0949ab6bc84″ responsive=”” el_id=”” el_class=”” el_style=”” user_id=”” publish_datetime=”” expiry_datetime=”” username=”hctallinn” target=”_self” cache=”60″][/bt_bb_instagram]

POPULAARNE